Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal pentru furt- amenda administrativa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal pentru furt- amenda administrativa

Am fost prins de un polistist ca am furat.sunt la prima abatere.dosaru a ramas in politie.As dori sa stiu daca figurez in vreun fel in in cazier daca am primit o amenta si nu sa mai ajuns in judecatorie.
Dacă aţi primit doar o amendă administrativă aceasta nu figurează în cazier.
Dosarul nu ramane la politie.
Dupa finalizarea cercetarilor este inaintat la parchet impreuna cu un referat ce contine propunerea organelor de cercetarea penala.
Procurorul este cel care confirma sau nu propunerea de aplicare a unei amenzi administrative si dispune in consecinta.
Amenzile administrative nu se inscriu in cazierul judiciar.
va multumesc pentru informatii!