avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal pentru furt- amenda administrativa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal pentru furt- amenda administrativa

Am fost prins de un polistist ca am furat.sunt la prima abatere.dosaru a ramas in politie.As dori sa stiu daca figurez in vreun fel in in cazier daca am primit o amenta si nu sa mai ajuns in judecatorie.
Cel mai recent răspuns: nite , utilizator 14:51, 30 Noiembrie 2012
Dacă aţi primit doar o amendă administrativă aceasta nu figurează în cazier.
Dosarul nu ramane la politie.
Dupa finalizarea cercetarilor este inaintat la parchet impreuna cu un referat ce contine propunerea organelor de cercetarea penala.
Procurorul este cel care confirma sau nu propunerea de aplicare a unei amenzi administrative si dispune in consecinta.
Amenzile administrative nu se inscriu in cazierul judiciar.
va multumesc pentru informatii!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt g3o g3o Buna seara.Am o nelamurire.O persoana X sa zicem a fost prinsa ca a furat un sac cu detergent dintr-un magazin prin camera video.A fost dusa la politie in urma ... (vezi toată discuția)
Mersul dosarului penal alina_bt alina_bt Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si pe mine asupra mersului dosarului penal In urma cu 1 luna de zile mi-a fost intocmit dosar penal pentru conducerea ... (vezi toată discuția)
Furt calificat stefangsn stefangsn Am fost prins de curand de catre agentii de paza a unui magazin de haine, inainte sa ies din magazin, cu haine sustrase fara sa le platesc,(erau intr-o ... (vezi toată discuția)