Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cati ani e valabil un contract de vanzare cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cati ani e valabil un contract de vanzare cumparare facut de mana cu martori

si daca dupa expirarea contractului de vanzare cumpare tranzactia este considerata nula?,,va multumesc
Este valabil fix 0 (zero) secunde și 0 (zero) minute.
In primul rand nu este valabil un contract de vanzare cumparare cu martori si facut de mana. Sub Sanctiunea nulitatii absolute contractul de vanzare cumparare a bunurilor imobile se face in forma autentica.
Poate sa tina loc de promisiune sau antecontract...ceea ce nu inseamna obligatia de a da ci obligatia de a face...si nu translateaza proprietatea de la vanzator la cumparator.
va multumesc
Fiind un imobil, contractul de vanzare- cumparare pentru o casa trebuie incheiat in forma autentica la notarul public si intabulat ulterior in Cartea Funciara.

Chitanta de mana valoreaza doar un antecontract de vanzare -cumparare.

Puteti incerca ca de comun acord sa incheiati actul autentic de vanzare- cumparare sau in caz contrar, va puteti adresa instante de judecata , in vederea pronuntarea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare.

Actul de vanzare cumparare a unui imobil , act sub semnatura privata , nu are decat valoarea unui antecontract, a unei promisiune bilaterale de vanzare cumparare.

Condiţile ce sunt necesare pentru pronunţărea unei astfel de hotărâri sunt :, încheierea unui antecontract de vânzare-cumpărare cu respectarea cerinţelor generale de valabilitate ale actelor juridice şi existenţa în patrimoniul promitentului-vânzător a bunului a cărui vânzare a fost promisă.

După încheierea unui antecontract cu privire la un imobil ,in cazul in care una dintre părţi refuză ulterior să încheie contractul, partea care şi-a îndeplinit obligaţiile poate sesiza instanţa competentă care poate pronunţa o hotărâre care să ţină loc de contract.

Succes.
Fiind un imobil, contractul de vanzare- cumparare pentru o casa trebuie incheiat in forma autentica la notarul public si intabulat ulterior in Cartea Funciara.
Chitanta de mana valoreaza doar un antecontract de vanzare -cumparare.

Puteti incerca ca de comun acord sa incheiati actul autentic de vanzare- cumparare sau in caz contrar, va puteti adresa instante de judecata , in vederea pronuntarea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare.

Actul de vanzare cumparare a unui imobil , act sub semnatura privata , nu are decat valoarea unui antecontract, a unei promisiune bilaterale de vanzare cumparare.

Succes.