Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CNP la facturare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CNP la facturare

Buna ziua,

Pe o factura intocmita de mine sunt obligata sa-mi pun CNP-ul meu? Temeiul legal?

Multumesc
Potrivit art.155 (5) din Codul Fiscal, CNP -ul nu se regaseste printre informatiile obligatorii pe o factura.:)
Desi Codul fiscal nu mai prevede aceasta obligatie, printr-o decizie interna se poate stabili acest lucru iar atunci dvs. trebuie sa treceti pe factura C.N.P.
Numai firmele care sunt autorizate pentru "prelucrarea si operarea datelor cu caracter personal" au voie sa foloseasca CNP-ul, cu acordul nostru. :hm:Iar daca legea nu prevede Iulian, la ce ne batem noi singuri cuie in talpa:D?