avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... decizie de impunere din oficiu si decizie obligatii ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

decizie de impunere din oficiu si decizie obligatii plata accesorii de la CNAS

Buna ziua,

rog sa fiu lamurita si sfatuita ce trebuie sa fac in cazul urmator:

am primit de la CNAS doua decizii:
1 Decizie de impunere din oficiu care arata asa:
Obligatie de plata: contributie asig.sociale de sanatate
perioada raportare: 2007
venit declarat: 3047
venit baza de calcul:4680
procent calcul CASS:6.5
contrib. stabilita din oficiu: 304 lei
si 2.Decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii :
perioada de rap. pt care s-au stabilit din oficiu obligatiile de plata: 2007
valoare contributie stabilita: 304 lei
termen plata :25.01.2008
suma accesorii:a) majorari de intarz/dobanzi:380 lei
b) penalitati de intarziere: 46 lei
In 2008 am depus la fisc d205 privind impozitul retinut pe venit cu regim de retinere la sursa pe beneficiari de venit anul 2007 iar in acea declaratie baza de calcul a impozitului a fost de 3047 lei si impozit retinut
487 lei
Nu inteleg de ce pana acum nu m-a instiintat nimemi ca as avea ceva de plata? Ce sa fac, ce sa platesc sau ce sa nu platesc? Nu lucrez , nu am venituri,dividente am incasat in calitate de asociat.

Multumesc pentru timpul acordat si pentru ajutor,

Alte discuții în legătură

Somatie cass plata venituri din dividente fiore6 fiore6 Am nevoie de sfaturi intr-o situatie neasteptata si care ma depaseste. Socrul meu este pensionat pe caz de boala si in anul 2007 a vandut actiunile pe care le ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere - obligatii de plata catre fnuass zuzuca zuzuca Va rog lamuriti-ma si pe mine ce sa fac? In luna mai 2007 in urma unei conventii civile am prestat 3 ore intr-o zi/intr-o luna/intr-un an, la un angajator ... (vezi toată discuția)
Impozit cnas pensionar ulea ulea Doamnelor/domnilor juristi va aduc in dezbatere un subiect firbinte. Statul camatar sau un incompetent pe functie? Mama mea, pensionara din Galati, a primit ... (vezi toată discuția)