Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Somatie CASS plata venituri din dividente
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Somatie CASS plata venituri din dividente

Am nevoie de sfaturi intr-o situatie neasteptata si care ma depaseste. Socrul meu este pensionat pe caz de boala si in anul 2007 a vandut actiunile pe care le avea de la serviciu , respectiv Promex Braila. Cu cateva zile inainte de craciun in dec 2011 a primit prin posta o decizie de impunere de la CAS Braila prin care are de platit o contributie in valoare de 1055 ron. Eu nu inteleg cum apare cu venituri din dividente daca el le-a vandut de atunci.

Iata datele problemei:

perioada obligatiei de plata - 200712 + 200806
venit baza de calcul - 4680 + 3000 ron
procent calcul contributie - 6,50
contributie datorata - 304 + 195 = 499 ron
scadenta - 25.01.2008 + 26.01.2009
perioada de calcul majorari - 26.01.2008-08.12.2011
val majorari 382.01 + 173.47 =555.48 ron
total debit 1054.48

El le-a vandut in vara lui 2007 si a luat pe ele 350 ron. Nu mai are cuponul postal prin care i-au venit banii acasa, insa are actul prin care o societate i le-a vandut.
Ma intreb de ce societatea care le-a vandut si a platit si impozitul pt ele nu l-a informat ca trebuie sa plateasca ceva si la CAS?

Daca le-a vandut de unde apar acele sume pe baza carora s-a calculat contributia si penalizarile?

Ce trebuie sa facem in continuare? Specific ca socrul meu nu are decat pensie in val de 600 lei lunar si are un infarct recent asa ca va inchipuiti ce criza a facut cand a primit un asemenea "cadou" de craciun. El spune ca se imprumuta ca sa plateasca si sa scape, insa mi-e nu mi se pare in regula. chiar daca ar trebui platit ceva , dar sa se calculeze la contravaloarea pe care a primit-o. Ma tot intreb cum as putea gasi dovada/ chitanta cu suma pe care a primit-o chiar daca el nu o mai are. Unde trebuie sa fie inregistrata acea tranzactie, nu?
Astept un sfat cat mai urgent...Va multumesc!
Intre timp am dat de firma care le-a vandut si imi vor trimite un extras de cont cu suma incasata pe actiuni.
Si eu am primit aceeasi somatie dar spre deosebire de tine eu nu am incasat nimic pe acele dividente, urmeaza sa fac recurs la somatie, te rog as vrea sa luam legatura pentru mai multe informatii.
Multumesc. Id daniel_bratu2003@yahoo.com