Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Imprumut pe baza unui cupon de pensie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Imprumut pe baza unui cupon de pensie

Unchiul meu a facut un imprumut la pensionari pentru un nepot, si-a platit toate ratele, iar dupa un an de zile i-a venit o retinere din pensie de 400 lei, pe baza cuponului de pensie, pe care l-a uitat in carnetul de membru. Acest imprumut provine de la o alta persoana care l-a trecut ca si girat pe unchiul meu, in baza unei semnaturi false si a cuponului de pensie.
Va rog sa ma ajutati cum sa-l indrum pe unchiul meu ? Multumesc mult.
Unchiul dvs. sa mearga la Politie sau la Parchet sa depuna o plangere penala impotriva peroanei care a uzitat de semnatura falsa si de acel cupon de pensie. Il vor indruma cei de acolo ce trebuie sa scrie etc.
multumesc mult !