Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa recurs

buna ziua! cine ma poate ajuta?intr-un proces am inaintat recurs si am platit o taxa...in recurs s-a trimis dosarul in rejudecare la instanta de fond.solutia nefiind legala am facut din nou recurs.tribunalul imi trimite citatie sa platesc din nou aceasi taxa pe care am mai platit-o odata in primul recurs.cum e legal si corect?
pentru fiecare "mişcare" în procesul civil, statul taxează justiţiabilul : acea primă taxă a fost pt. primul recurs.Cauza s-a judecat şi s-a dispus ca instanţa de fond să rejudece.Dacă dvs. aţi fost nemulţumită de soluţia instanţei de fond în rejudecare, aţi atacat-o cu recurs.Acesta fiind un NOU RECURS (o altă judecată la instanţa superioară), este LEGAL să vi se solicite o nouă taxă: taxa pt. noul recurs.Sfatul meu prietenesc : achitaţi imediat acea impusă taxă şi depuneţi în original direct în prima şedinţă, acea chitanţă+timbrul judiciar (sau cu o mică adresă la Registratura tribunalului, opriţi o copie a chitanţei+a adresei cu nr.de înregistrare) ! În caz contrar : instanţa va respinge ca netimbrată (invocând excepţia netimbrării sau chiar partea adversă) NOUA dvs. cale de atac în recus.Multă reuşită !
multumesc mult!