Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In preaviz trebuie sa stau 8 ore sau 4 ore la servici?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In preaviz trebuie sa stau 8 ore sau 4 ore la servici?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o baza legala in cadrul careia sa fie specificat cate ore trebuie sa stau la serviciu in perioada preavizului. Precizez ca lucrez in cadrul unui ONG de aproape 4 ani.
Reducerea timpului de munca in perioada de preaviz este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.
In lipsa unor astfel de prevederi, durata timpului de munca in preaviz = durata timpului de munca stipulat in c.i.m.
Multumesc frumos.