avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligativitate plata pensie intretinere daca copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligativitate plata pensie intretinere daca copilul nu mai frecventeaza scoala.

Buna ziua,as dori sa aflu daca in cazul in care copilul meu,care are aproape 16 ani,nu mai frecventeaza scoala sunt incontinuare obligat la plata pensiei de intretinere?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 21:28, 5 Februarie 2009
Obligatia de plata a pensiei de intretinere va revine pana la implinirea de catre copil a varstei de 18 ani, adica pana la varsta majoratului si in continuare daca acesta se afla in continuarea studiilor, dar nu mai tarziu de varsta de 25 de ani.
Chiar daca fiul dvs. nu mai frecventeaza scoala, obligatia ramane pana la 18 ani.
Cu stima,
av. Hornea M.
dar daca copilul a depasit varsta majoratului dar unchiul meu ii datoreaza o renta periodica pana la incetarea starii de nevoie (asa scrie hotararea judecatoreasca)- asta in virtutea faptului ca l-a accidentat pe tatal copilului acum 11 ani.Ce inseamna incetarea starii de nevoie ? ce articol din ce lege sa invoce? are vreo sansa sa scape vreodata de aceasta sarcina?va multumesc!
sara a scris:

dar daca copilul a depasit varsta majoratului dar unchiul meu ii datoreaza o renta periodica pana la incetarea starii de nevoie (asa scrie hotararea judecatoreasca)- asta in virtutea faptului ca l-a accidentat pe tatal copilului acum 11 ani.Ce inseamna incetarea starii de nevoie ? ce articol din ce lege sa invoce? are vreo sansa sa scape vreodata de aceasta sarcina?va multumesc!


Daca copilul pentru care a fost stabilita pensia de intretinere, chiar daca este major, urmeaza cursurile unei institutii de invatamant exista obligativitatea de a plati in continuartea pensia pana la absolvirea scolii, dar nu mai mult de implinirea varstei de 26 de ani.
Daca nu urmeaza nici o institutie de invatamant, consider ca nu mai trebuie sa achite aceea suma. Totusi, consider ca in acest caz, ar trebui sa se adreseze instantei de judecata cu o cerere sa se constate ca "a incetat starea de nevoie".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile familiei sau probleme juridice de familie iloveny iloveny Fiica mea are 22 de ani si termina in aceasta vara facultatea. Vrea sa urmeze un program de master care este destul de costisitor. As dori sa stiu, pana ... (vezi toată discuția)
Obligativitate plata pensie intretinere copil major whitesand whitesand Buna seara,as dori sa aflu daca in cazul in care copilul meu care este major (a implinit 18 ani acum 3 luni)nu a frecventat scoala,el terminand de abia acum la ... (vezi toată discuția)
Obligativitate intretinere copil major- student- din prima casatorie a sotului dananicole dananicole Buna ziua In anul 2007, cand a divortat, copilul sotului meu din prima casatorie avea 16 ani. Conform sentintei de divort, sotul meu avea obligativitatea ... (vezi toată discuția)