Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare grad profesional
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare grad profesional

in data de 22 nov s-a finalizat examenul de promovare in grad prof. Va rog sa imi spuneti daca emiterea deciziilor de numire in noua functie dupa promovare pt cei admisi este conditionata de aprobarea unui HCL de modificare a statului de functii? Sau HCL -ul poate fi aprobat si la o data ulterioara? Care este temeiul legal de conditionare intre decizii si aprobare a HCL? Concret doresc emiterea deciziilor cu data de 1 dec si aprobarea HCL -ului va fi in cursul lunii dec la prima sedinta. Este posibil? Multumesc anticipat.
nu cumva examenul de promovare nu putea avea loc fara o aprobare anterioara prin HCL? eu as intelege ca exista deja un HCL in baza caruia s-a organizat examen si acum primarul poate emite actele de numire
Dupa sustinerea examenului de promovare in grad se emite decizia/dispozitia de numire in functia publica. Hotararea de consiliu local se tine pentru modificarea statului de functii si statului de personal, avand in vedere ca functia d.voastra se modifica.
Finalizarea examenului nu este conditionata de vreo hotarare de consiliu local pentru aprobarea acestui examen.