Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SUPLINIRE DUPA PENSIONARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SUPLINIRE DUPA PENSIONARE

SOTIA MEA IMPLINESTE VARSTA DE PENSIONARE
LA 31 AUGUST 2013, URMAND CA INCEPAND CU 1 SEPT. 2013
SA IA PENSIE DE DREPT. LUCREAZA CA EDUCATOARE
LA O GRADINITA (UNITATE BUGETARA) SI ARE IN PREZENT GRUPA MICA.
DACA PUTETI SA-MI SPUNETI, VA ROG, IN CE CONDITII SI CINE
APROBA SA SUPLINEASCA IN CONTINUARE PANA CE COPIII (ACUMA LA GRUPA MICA)TERMINA GRADINITA.
Angajarile in sistemul bugetar se fac dupa anumite reguli ... pentru a cumula pensia cu salriul va trebui sa vada daca conducerea gradinitei va scoate la concurs postul respectiv , dar si daca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a cumula pensia neta cu salariul din sectorul bugetar.
Cred ca este cam tarziu, dar avizul pentru continuarea activitatii il da CA-ul scolii/gradinitei.