Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cumparare auto fara certificat fiscal de la vanzator
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cumparare auto fara certificat fiscal de la vanzator

am cumparat un autoturism si fostul propietar nu si-a platit fiscul.Cum as putea sa o inmatriculez daca el nu imi trimite acea adeverinta
Pai nu vei putea, trebuia ca vechiul proprietar sa plateasca taxa, daca nu, patiti dvs, apoi o recuperati de la vechiul proprietar.
Atentie, este posibil ca vechiul proprietar sa aiba amenzi de circulatie neplatite, si pana la achitarea acesora primaria nu va va incasa taxa pentru inmatricularea autoturismuluii, si astfel veti avea multe probleme.
Daca vanzatorul nu prezinta certificat fiscal,legal nu poate fi incheiat document de instrainare autovehicul
Daca nu detineti contract de vanzare cumparare,nu puteti inmatricula vehiculul
Incercati fie solutionare amiabila,fie actiuni in instanta