Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ucidere din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ucidere din culpa

Daca o persoana incredinteaza masina unui sofer despre care stie ca e beat si soferul omoara un om poate fi acuzata persoana care l-a lasat sa conduca de ucidere din culpa? Am dat de urmatorul caz: [ link extern ]

Stiu ca si la noi e infractiune dar savarseste si ucidere din culpa in legislatia noastra?

A doua intrebare, daca o masina de la scoala de soferi omoara un om e viunovat numai instructorul, sau si elevul?
Va pot raspunde faptul ca raspunderea penala este personala, astfel spus, cel care savarseste infractiunea de ucidere din culpa, va fi cercetat personal, si se va analiza de catre organele de ancheta intrunirea elementelor constitutive ale acestei infractiuni.
In nici un caz nu va raspunde proprietarul pentru infractiunea de ucidere din culpa savarsita de conducatorul vinovat. Important e sa existe RCA valabil la momentul accidentului.
La intrebarea 2 , firma unde este angajat profesorul, va figura parte responsabila civilmente in proces.