Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

virsta de pensionare

Va salut
In data de 21.12.2009, am fost pensionat pe caz de boala in gradul doi de invaliditate , cu o pensie de 727 lei pentru un stagiu de cotizare de 31 ani, 9 luni si 26 zile.
Sunt nascut in luna iunie 1961 si as vrea sa va intreb daca asta va fi pensia mea pentru totdeauna sau se va recalcula la implinire virstei de pensionare (in ce an ?).
Va multumesc.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la ce de limita de varsta.
Limiate de varsta la 65 de ani.
Anii de pensie de invaliditate sunt stagiu asimilat si intra in calculul pensie de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.