avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

virsta de pensionare

Va salut
In data de 21.12.2009, am fost pensionat pe caz de boala in gradul doi de invaliditate , cu o pensie de 727 lei pentru un stagiu de cotizare de 31 ani, 9 luni si 26 zile.
Sunt nascut in luna iunie 1961 si as vrea sa va intreb daca asta va fi pensia mea pentru totdeauna sau se va recalcula la implinire virstei de pensionare (in ce an ?).
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:24, 2 Ianuarie 2013
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la ce de limita de varsta.
Limiate de varsta la 65 de ani.
Anii de pensie de invaliditate sunt stagiu asimilat si intra in calculul pensie de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata ondina_onutz ondina_onutz Buna seara, Cand poate iesi la pensie anticipata un barbat , nascut in decembrie 1951 care are stagiu de cotizare de 29 de ani,o luna si 21 de zile din ... (vezi toată discuția)
Rugaminte ContSters285904 ContSters285904 Buna ziua, din 2008 sunt pensionar de boala, m-ar interesa daca pot face ceva pentru ca vechimea sa imi mearga. Pot achita o suma lunara in acest sens? Am 43 ... (vezi toată discuția)
Pensie ContSters275732 ContSters275732 sunt pensionat pe caz de boala gradul 3,am lucrat 21de ani la mai incadrat la grupa speciala(6 luni la an grupa),am varsta de 46 de ani si doresc sa aflu care ... (vezi toată discuția)