avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nume de familie diferit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nume de familie diferit

Am o mica dilema... In urma divortului am pastrat numele de familie al fostului sot deoarece avem 2 copii impreuna si asa mi s-a parut la momentul respectiv ca e mai bine. Cand m-am recasatorit am decis impreuna cu actualul meu sot ca fiecare sa-si pastreze numele, tot pe criteriul ca asa e mult mai usor in chestiunile administrative ce privesc micutii... Problema este ca peste cateva luni voi naste si nu as vrea ca in certificatul fetitei sa apara un nume in dreptul mamei si altul in dreptul tatalui.
Ce as putea face ca sa port acelasi nume cu actualul meu sot?
Cel mai recent răspuns: korina_sava , utilizator 09:42, 7 Februarie 2009
Schimbarea de nume in cazul dumneavoastra se poate face pe cale administrativa printr-o cerere adresata Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor din orasul dumneavoastra.Cadrul legal este stabilit de Ordonata nr.41/30.01.2003 aprobata prin Legea nr. 323/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivata si sa fie insotita de urmatoarele acte :
- copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
- un exemplar al MONITORULUI OFICIAL AL ROMANIEI, Partea a III-a, in care a fost publicat, pe cheltuiala solicitantului, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
- consimtamantul, dat in forma autentica, al celuilalt sot, in cazul schimbarii numelui de familie purtat in timpul casatoriei;
- copia de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, in cazurile prevazute de art.7 din O.G. nr.41/2003*;
- cazierul judiciar si cazierul fiscal ale solicitantului;
- orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare.
Succes!
Daca nu veti schimba si numele de familie ale primilor doi micuti (si e posibil ca tatal sa nu fie de acord, si nici actualul sot, mai ales) va aparea in certificatul lor un nume la „tata” si alt nume la „mama”(dar acum nu mai e o „problema)... – deci, „chestiunile” administrative de care va fereati se vor indeplini in cazul primilor copii si ramane rezolvata „problema” celui de al treilea copil – pt care azi va faceti aceleasi griji pe care vi le faceati „atunci” pt primii...
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Februarie 2009
trope_doi, utilizator
Va multumesc pentru raspunsuri!
In cazul schimbarii numelui va trebui schimbat si certificatul de casatorie? Si daca da, cui va trebui sa ma adresez pentru acest lucru dupa ce voi obtine hotararea judecatoreasca prin care voi obtine dreptul de a purta numele sotului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume de familie nicol-dd nicol-dd Desi nu am nicio intentie sa divortez, am motive personale sa schimb numele acordat de catre sotul meu la casatorie in cel purtat anterior. Daca acest lucru ... (vezi toată discuția)
Schimbare de nume PaxinoNiculae PaxinoNiculae Buna ziua ..Sunt divortat si port numele de familie al fostei sotii ,acum doresc sa ma recasatoresc si sa purtam ambi soti numele meu avut anterior adica cel ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume dupa casatorie Marya STANCU Marya STANCU buna ziua ma-m casatorit anul trecut si totodata mi-am schimbat si numele de casatorie .va rog sa imi spune-ti daca pot sa revin la numele de fata fara sa ... (vezi toată discuția)