Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării prima casa- venituri in strainatate
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

prima casa- venituri in strainatate

daca o persoana lucreaza cu contract in alta tara poate sa primeasca crdit pentru prima casa? ce acte sunt necesare? vechime? etc#-o
In mod legal nu are de ce sa nu primeasca. Practic, sta in puterea bancilor sa decida daca da sau nu. Din ceea ce scria un alt utilizator in situatia d-voastra, dupa ce a cheltuit o multime de bani pe traduceri, legalizari, etc. raspunsul a fost NU, pentru ca nu statea in Romania....
La ora actuala nu cred ca mai exista banci care iau in considerare veniturile din strainatate. Chiar si in anii in care apetitul bancilor spre creditare era mai mare, si atunci se acordau greu credite celor cu astfel de venituri
Mihaela Cazacu, Consultant credite si finantari