avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... se poate invoca exceptia prescriptiei in cazul ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

se poate invoca exceptia prescriptiei in cazul somatiei de plata?

daca creditorul formuleaza somatie conf OG 5/2001 sau OUG 119 pot invoca exceptia prescriptiei prin intimpinare?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Vasile Butucaru Vasile , Mediator 19:59, 6 Ianuarie 2013
Sigur ca puteti invoca cu succes.
puteti invoca prescriptia dreptului la actiune, la orice actiune procesuala cat si orice faza si procesuala, desigur dupa ce veti constata implinirea termenului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura somatiei de plata(oug 119/2007) - comercial andyanya andyanya Creditoarea a deschis in data de 23.09.2010, in baza procedurii somatiei de plata prevazute de OUG 119/2007, o actiune in instanta in vederea recuperarii ... (vezi toată discuția)
Actiune timbrata insuficient marinelapolescu marinelapolescu Buna, Ce se intampla daca am depus o somatie (og.119/2007) am timbrat 39 lei + 0.30 lei...si mi-au trimis in citatie mentiunea ca mai trebuie achitat 5,7 ... (vezi toată discuția)
Somatie pe oug 119/2007 ela76 ela76 In cazul \"somatie de plata\" pe OUG 119/2007 se poate introduce cererea de plata impotriva unei persoane fizice care nu a semnat contract comercial cu ... (vezi toată discuția)