Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... se poate invoca exceptia prescriptiei in cazul ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

se poate invoca exceptia prescriptiei in cazul somatiei de plata?

daca creditorul formuleaza somatie conf OG 5/2001 sau OUG 119 pot invoca exceptia prescriptiei prin intimpinare?
multumesc
Sigur ca puteti invoca cu succes.
puteti invoca prescriptia dreptului la actiune, la orice actiune procesuala cat si orice faza si procesuala, desigur dupa ce veti constata implinirea termenului