Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

sunt nascuta in oct.1958, si sunt incadrata in munca din 04.05.1979-prezent.As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat? Va multumesc!
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2015 luna Ianuarie la virsta de 56 ani si 3 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 3 luni.
Stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni.
Pentru a beneficia de pensie anticipata,stagiul complet trebuie depasit cu 8 ani.
Adica:31 ani si 3 luni + 8 ani = 39 ani si 3 luni.
In stagiul total de cotizare(39 ani si 3 luni)cerut de lege pentru pensie anticipata,nu intra stagiul asimilat.
Daca nu se indeplineste aceasta conditie,pensia poate fi anticipata partiala cu penalizare.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 31 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni de anticipare)penalizarea sete de 45%..