avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

sunt nascuta in oct.1958, si sunt incadrata in munca din 04.05.1979-prezent.As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:26, 7 Ianuarie 2013
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2015 luna Ianuarie la virsta de 56 ani si 3 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 3 luni.
Stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni.
Pentru a beneficia de pensie anticipata,stagiul complet trebuie depasit cu 8 ani.
Adica:31 ani si 3 luni + 8 ani = 39 ani si 3 luni.
In stagiul total de cotizare(39 ani si 3 luni)cerut de lege pentru pensie anticipata,nu intra stagiul asimilat.
Daca nu se indeplineste aceasta conditie,pensia poate fi anticipata partiala cu penalizare.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 31 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni de anticipare)penalizarea sete de 45%..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie esiom esiom sotia mea este nascuta in iulie 1958 si a lucrat 27 ani, 7 luni si 6 zile pana acum. Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie integral si anticipat. ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata mihailaelena mihailaelena sunt nascuta in anul 1958 luna ianuarie .Cind pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Amvechimea in munca neitrerupta de 31 ani. (vezi toată discuția)
Dreptul la pensionare genesgianina genesgianina o femeie in varsta de 51 ani cu o vechime in munca de 37 ani fara intrerupere are dreptul sa se pensioneze? unde ne putem adresa ? (vezi toată discuția)