Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cercetat penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cercetat penal

o persoana cercetata penal poate parasi tara?

conteaza ca sunt 5 zile sau 5 luni?
depinde daca nu are interdictie de a parasi tara . O persoana cercetata trebuie sa anunte organul de cercetare penala INAINTE de a parasi tara
Daca nu s-a luat impotriva lui masura preventiva de obligare a nu parasi localitatea sau tara,poate pleca.
Daca s-ar fi luat masura de a nu parasi tara sau localitatea v-ar fi fost adus la cunostiinta.
Se pare ca poate pleca dar daca va fi citata ar fi bine sa se prezinte sau macar sa aiba avocat angajat care sa se informeze despre mersul anchetei si sa mearga la organul de urmarire penala cand va fi citata persoana.
cand a fost sa plece 5 zile din tara, nu s-a tinut cont ca e cercetata penal, iar acum ca trebuie sa plece pt 5 luni nu mai are voie. eu asta nu inteleg! ori e alba, ori e neagra?
Cine a zis asa?

Ati semnat vreo hartie din care sa rezulte o interdictie?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat