avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cercetat penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cercetat penal

o persoana cercetata penal poate parasi tara?

conteaza ca sunt 5 zile sau 5 luni?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:25, 9 Ianuarie 2013
depinde daca nu are interdictie de a parasi tara . O persoana cercetata trebuie sa anunte organul de cercetare penala INAINTE de a parasi tara
Daca nu s-a luat impotriva lui masura preventiva de obligare a nu parasi localitatea sau tara,poate pleca.
Daca s-ar fi luat masura de a nu parasi tara sau localitatea v-ar fi fost adus la cunostiinta.
Se pare ca poate pleca dar daca va fi citata ar fi bine sa se prezinte sau macar sa aiba avocat angajat care sa se informeze despre mersul anchetei si sa mearga la organul de urmarire penala cand va fi citata persoana.
cand a fost sa plece 5 zile din tara, nu s-a tinut cont ca e cercetata penal, iar acum ca trebuie sa plece pt 5 luni nu mai are voie. eu asta nu inteleg! ori e alba, ori e neagra?
Cine a zis asa?

Ati semnat vreo hartie din care sa rezulte o interdictie?
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamuriri fefe48 fefe48 buna ziua. paratul,in urma unei reclamatii penale (art 210cp),a fost chemat la politie pentru a fi audiat (septembrie 2009)si pana acum nu a primit nici o ... (vezi toată discuția)
Drept penal urgent myra989 myra989 cu privire la art.180alin1 din codul penal. daca inculpatul paraseste tara sau localitatea pe timpul procesului este pasibil de raspundere penala?daca da ... (vezi toată discuția)
.... marinutzu marinutzu buna ziua! numele meu este Buse Victor Marian am facut o prostie ...mai mare decat mine ...intr-o seara impreuna ca alti prieteni am plecat la o mica plimbare ... (vezi toată discuția)