Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul crestere copil

daca am doua joburi,la stat am 1500 ron venit net,la privat 500ron,indemnizatia se calculeaza cumulat?85%din 2000ron?si daca as opta pentru doi ani ccc as beneficia doar de maxim 1200 ron?
OUG nr.111/2010 prevede:
art.2
,,,
(1 ind.1) Limitele minimă şi maximă ale indemnizaţiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinţă, denumit în continuare ISR.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. 91) lit. a) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.
(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.
....

ISR = indicatorul social de referinţă, care in prezent are o valoare de 500 lei.

Astfel:
- CCC cu o durata de 1 an , indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3400 lei

- CCC cu o durata de 2 ani, ndemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1200 lei.