Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

daca o persoana este angajata la o firma cu CM cu timp partial de 4 ore cu functia de baza F1 si mai are in alta firma CM cu timp partial de 4 ore fara functia de baza F2 ,dupa ambele s-au constituit si virat obligatii la stat.
intrebare: cit se ia in considerare ca vechime de la ambele firme sau numa de la firma cu F1
Ca vechime in munca se ia un singur contract ... salariile realizate in baza celor doua c.i.m. se cumuleaza si se iau in considerare la pensie.

De exemplu, daca intr-un an de zile o persoana fizica are 3 c.i.m. ... vechimea in munca este tot de 1 an de zile ...
In plus, daca ar avea un singur C.I.M. cu norma partiala (chiar si 1 ora/zi) la un an lucrat i se pune vechime tot un an. Insa, punctajul va fi in functie de venitul realizat.
la un c.m.i cu timp partial de o ora /zi care este suma platita la asigurarile de sanatate
Salariatului i se retine CASS = 5,5% din salariul de incadrare, conform CIM.
@ viorica bulzan

Salariatului i se va opri o contributie individuala de asigurări de sănătate in cota de 5.5 %