Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract partial 2 ore saptamana
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract partial 2 ore saptamana

care este baza de calcul la fond sanatate incepand cu 01.07.2012
exista o baza minima ? sau e cea rezultata din calculul respectiv !:">
La multi ani !
Contributia angajatului la Asigurarile Sociale de Sanatate este de 5,5% din salariu brut iar angajatorul plateste 5,2 %
la multi ani !
chestiunea era in conditiile unui singur venit al persoanei respective recte pe un contract partial de sa zicem 8 ore pe luna ,baza de calcul este cea rezultata din calcule ca venit sau exista in aceasta speta si o baza de calcul minimala sa zicem?
In cazul salariatilor nu exista un plafon minim asa cum este in cazul conventiilor civile.
chiar daca CONTRACTUL ESTE PARTIAL 1 ORA PE SAPTAMANA ?
Iulian MANEA, Contabil
Daca in cazul altor tipuri de venituri este specificat ca se plateste la nivelul salariului minim chiar daca acestea nu ajung la aceasta valoare, in cazul salariatilor nu se spune nimic in acest sens.

Deci, in cazul unui salariat (adica angajat cu contract individual de munca) cu o fractie de norma de 1 ora/zi la nivelul salariului minim pe economie salariul brut este de aproximativ 90 lei. C.A.S.S. retinut = 5,5 x 90 = 5 lei (rontunjit la unitate). Chiar daca acesta este singurul venit, persoana in cauza este asigurata si are drepturi depline referitoare la asigurarile de sanatate. In plus, nu plateste C.A.S.S. pentru veniturile prevazute la art. 257 lit. e) din legea 95 din 2006:

ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - d), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.
(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) - d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

Iulian MANEA, Contabil