Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... redeschidere dosar vatamare corporala din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

redeschidere dosar vatamare corporala din culpa

Un prieten de al meu a fost condamnat acum 3 ani pentru vatamare corporala din culpa cu inchisoare , 3 ani.A fugit din tara dar din pacate acum l-au gasit.Cu victima nu s-a inteles,a avut 11 zile de spitalizare.Plus ca a condus cu permisul suspendat, iar masina avea nr false.Are vreo sansa?Imi cer scuze daca nu m-am exprimat prea coerent....
Trebuie sa-si ispaseasca pedeapsa.La ce sanse va referiti? Probleme o sa fie si cu comisia de liberare conditionata daca la asta va ganditi.
Daca va referiti la o posibila rejudecare ar trebui sa mearga un avocat sa studieze dosarul ca sa inteleaga daca ar avea sau nu sanse de principiu.

Asa fara nicio analiza a dosarului nu pare sa mai aiba nicio sansa sa scape de executarea pedepsei la care a fost condamnat.
In primul rând va-ți dat răspunsul singur.
,,-prietenul meu a fugit din tara"
Deci s-a sustras executarii pedepsei.
Acum nu cred sa existe vreo șansa sa scape de pedeapsa.
Mai bine stătea in tara si urma caile de atac.
Am si eu o întrebare.Pe timpul procesului prietenul dumneavoastră a fost prezent la toate termenele de judecata?
da,s-a prezentat la toate.
am vb cu un avocat si asa e.trebuie sa faca pedeapsa,dar e posibil sa ii reduca la jumatate.
momentan este in arest in italia.am vb cu un avocat sa fie prezent,dar nu mi se pare prea serios,adica trebuia sa vorbim,l-am sunat de mai multe ori,iar acum e telefonul inchis.Maine dimineata prietenul meu are interogatoriul si as vrea sa fie un avocat prezent sa nu mai faca greselile pe care le-a facut in trecut,multe lucruri in dosar au fost minciuni,iar el a semnat ca prostul declaratiile.E vreo problema daca avocatul a vorbit deja cu politia,iar eu sun alt avocat sa se intereseze?Si daca la interogatoriu apar 2 avocati?Ar fi vreo problema?Va rog ajutati-ma cu un raspuns.

Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
O sa obtina greu liberarea conditionata avand in vedere ca sa sustras de la executare.