Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere penalã pentru vrãji
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere penalã pentru vrãji

daca cineva face o plangere cum ca vecinul sau ii face vraji sau asemenea elucubratii#-o, plangerea se respinge sau ce se intampla?
Cel mai probabil da, da că nu există acuzaţii privind anumite fapte de natură penală, fapte care pot fi dovedite cu probe.
Vrăjile şi farmecele nu constituie fapte penale, sunt doar nişte aiureli , ale căror efecte nu pot fi dovedite .
Vrajile nu sunt considerate fapte penale si plangerea se va respinge.
Nici macar nu cred ca veti fi chemat pentru a fi audiat de politie.

Daca va gandeati la situatia din procesul cu vrajitoarele acesta era penal intrucat vrajitoarele erau acuzate de inselaciune si nu pentru ca ar fi facut vraji.
Adica luau bani de la oameni pentru motivul ca ar face diverse vraji care sa faca bine sau rau oamenilor.