avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere penalã pentru vrãji
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere penalã pentru vrãji

daca cineva face o plangere cum ca vecinul sau ii face vraji sau asemenea elucubratii#-o, plangerea se respinge sau ce se intampla?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:13, 20 Ianuarie 2013
Cel mai probabil da, da că nu există acuzaţii privind anumite fapte de natură penală, fapte care pot fi dovedite cu probe.
Vrăjile şi farmecele nu constituie fapte penale, sunt doar nişte aiureli , ale căror efecte nu pot fi dovedite .
Vrajile nu sunt considerate fapte penale si plangerea se va respinge.
Nici macar nu cred ca veti fi chemat pentru a fi audiat de politie.

Daca va gandeati la situatia din procesul cu vrajitoarele acesta era penal intrucat vrajitoarele erau acuzate de inselaciune si nu pentru ca ar fi facut vraji.
Adica luau bani de la oameni pentru motivul ca ar face diverse vraji care sa faca bine sau rau oamenilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintat de catre vecini Costin85 Costin85 Buna seara si imi pare rau ca deranjez in pragul sarbatorilor ...dar chiar caut o solutie! Socrul meu este acuzat ca i-ar fi omorat barbatul unei ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, exista vreo lege care sa interzică practicarea vrajitoriei, ... KmyAlk KmyAlk Bună ziua, exista vreo lege care sa interzică practicarea vrajitoriei, magiei practicilor oculte de orice fel!? (vezi toată discuția)
Atacuri parapsihologice bobby1981 bobby1981 Buna ziua , as vrea sa stiu daca exista legi pentru atacuri de natura parapsihologica . Va multumesc . (vezi toată discuția)