avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... drepturi salariale neachitate de catre societatea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

drepturi salariale neachitate de catre societatea aflata in insolventa?

Buna seara,
Cum credeti ca ar fi mai bine de procedat pentru recuperarea unor drepturi salariale restante de aproape 7 luni, de la o societate aflata in lichidare, dinaintea angajarii salariatului?!
cererea de admiterea a creantei este tardiva si inadmisibila, cred, intrucat s-a nascut ulterior deschiderii procedurii....
o actiune simpla pentru plata drepturilor salariale, ar fi suspendata in baza art 36 din legea 85/2006...deci?!:(
va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: alex68 , utilizator 22:56, 29 Ianuarie 2013
Nu inteleg, adica societatea se afla in insolventa si d-voastra ati fost angajat in perioada insolventei sau cum?
Oricum salariatii nu trebuie sa depuna cereri de admitere a creantei....
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2013
ContSters259670, utilizator
Da ati inteles bine, angajarea s-a facut dupa admiterea cererii de intrare in insolventa....
Daca societatea se afla in procedura insolventei trebuie sa plateasca la timp salariile angajatiilor sai, mai ales dupa aprobarea deschiderii procedurii. Aceasta indatorire este supravegheata de administratorul juridiciar.
Este adevarat...dar nu sunt platiti...sa inteleg ca imi recomandati o ''plangere'' impotriva administratorului judiciar?...care ar fi atunci temeiul acesteia....va multumesc!
Mai intai de toate adresati-va administratorului judiciar si solicitati-i lamuriri in acest sens.

Alte discuții în legătură

Dreptul comunitar sau art.36 din legea nr.85/2006 ? viktorV viktorV Angajatorul meu, care nu mi-a platit salariul pe mai multe luni, este in insolventa. Administratorul judiciar, care-l reprezinta pe angajatorul meu, in ... (vezi toată discuția)
Plata salariilor, firma in insolventa eduuard eduuard Ce mijloace de aparare au la dispozitie angajatii unei firme in insolventa, pentru a-si recupera salariile restante? Cat timp poate ramane in stadiul ... (vezi toată discuția)
Recuperare salarii restante. Elusha Elusha Firma la care am lucrat a intrat in insolventa, si am restante 5 luni în care nu mi-am primit salariul. Momentan sunt in preaviz, dar urmeaza sa se termine si ... (vezi toată discuția)