Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... drepturi salariale neachitate de catre societatea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

drepturi salariale neachitate de catre societatea aflata in insolventa?

Buna seara,
Cum credeti ca ar fi mai bine de procedat pentru recuperarea unor drepturi salariale restante de aproape 7 luni, de la o societate aflata in lichidare, dinaintea angajarii salariatului?!
cererea de admiterea a creantei este tardiva si inadmisibila, cred, intrucat s-a nascut ulterior deschiderii procedurii....
o actiune simpla pentru plata drepturilor salariale, ar fi suspendata in baza art 36 din legea 85/2006...deci?!:(
va multumesc anticipat!
Nu inteleg, adica societatea se afla in insolventa si d-voastra ati fost angajat in perioada insolventei sau cum?
Oricum salariatii nu trebuie sa depuna cereri de admitere a creantei....
ContSters259670, utilizator
Da ati inteles bine, angajarea s-a facut dupa admiterea cererii de intrare in insolventa....
Daca societatea se afla in procedura insolventei trebuie sa plateasca la timp salariile angajatiilor sai, mai ales dupa aprobarea deschiderii procedurii. Aceasta indatorire este supravegheata de administratorul juridiciar.
Este adevarat...dar nu sunt platiti...sa inteleg ca imi recomandati o ''plangere'' impotriva administratorului judiciar?...care ar fi atunci temeiul acesteia....va multumesc!
Mai intai de toate adresati-va administratorului judiciar si solicitati-i lamuriri in acest sens.