Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

buna ziua,
imi puteti spune ,va rog,daca indemnizatia de crestere copil se plateste retroactiv,adica daca am terminat concediul prenatal in septembrie si am depus dosarul pt ccc in decembrie ,mi se vor da banutii incepand cu luna octombrie sau decembrie cand am depus dosarul?
multumesc
1. Daca depuneti actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data terminarii concediului de maternitate ( 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) veti primi indemnizatie pentru CCC de la data terminarii acestui concediu.

2. Daca depuneti actele mai tarziu veti primi indemnizatie pentru CCC de la data depunerii actelor.
multumesc