Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei conform OUG nr.1/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei conform OUG nr.1/2013

Articolul 170
(1) Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la data înscrierii la pensie, actualizată cu rata medie anuală a inflaţiei pe anul 2011.
(2) Începând cu anul 2013, câştigul salarial mediu brut realizat, prevăzut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut în anul precedent celui în care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul Naţional de Statistică.
(3) Indicele de corecţie se aplică o singură dată, la înscrierea iniţială la pensie.
(4) Punctajul mediu anual rezultat în urma aplicării indicelui de corecţie reprezintă punctajul mediu anual realizat de asigurat, care se utilizează la determinarea cuantumului pensiei.
Articolul II
În anul 2013 valoarea punctului de pensie este de 762,1 lei.
Articolul III
(1) În anul 2013, indicele de corecţie care se aplică punctajului mediu anual determinat conform prevederilor art. 95 din Legea nr. 263/2010, cu modificările şi completările ulterioare, este 1,06.
(2) Indicele de corecţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi punctajelor medii anuale calculate pentru persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis începând cu luna ianuarie 2011.
(3) În situaţia persoanelor prevăzute la alin. (2), indicele de corecţie se aplică asupra punctajului mediu anual cuvenit sau aflat în plată în luna intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.
Avand in vedere cele de mai sus, rog sa ma lamureasca cineva cum se aplica acel indice de corectie, este adunat la punctajul mediu anual realizat sau este inmultit cu acesta?
Daca am iesit la pensie in luna mai 2011, acest indice se aplica din luna respectiva pana in prezent, cu acordarea drepturilor banesti din urma?
Pentru anul 2011 nu ar fi trebuit ca indicele de corectie sa se calculeze in functie de câştigul salarial mediu brut realizat in anul respectiv şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la data înscrierii la pensie si nu tot 1,05 cum este prevazut la art. III, alin.2?
Pe de alta parte, daca punctul de pensie ar fi majorat cu 100% din rata inflaţiei, la care se adaugă 50% din creşterea reală a salariului mediu brut, realizat pe anul precedent, conform calculelor dl. conf. univ. dr. Grigorie Lăcriţa ar rezulta ca in realitate punctul de pensie ar fi 811 lei si nu 762,1 lei.
Mai precis acel indice de corectie de 1,06 se adauga la puncatjul mediu anual pentru persoanele care au iesit la pensie dupa 01.01.2011????,sau cum si in ce fel se face calculul???Ne poate lamuri cineva care este poate mai documentat..Multumesc anticipat...:-/
Din unele surse reiese faptul ca in conformitate cu aceasta oug ,toti cei care s-au pensionat dupa 01.01.2013 li se vor mari pensia cu sume cuprinse intre 900 si 1200 ron.O baza de calcul preluata de la cineva mai documentat.Se aduna toate salariile brute pe anul 2010,se impart la 12 luni,dupa care rezultatul se inmulteste cu 43,3%.Rezultatul obtinut se imparte la 100 si suma obtinuta este SUMA CU CARE SE VAMAJORA PENSIA.Bineinteles acesta se va aduna la pensia cu care suntem in plata dupa care se vor retine impozitele pe masra(5,5% ptr sumele ce depasesc 750 ron si 16% pentru sumele ce depasesc 1000 ron.Mai precis acea corelare dintre vechii pensionari si cei noi pensionati dupa Legea 263.Poate stie altcineva mai multe date???
lucinicaa, utilizator
Majorarea este de 6%,pentru toti cei care si-au deschis drepturile incepand cu 01/01/2011.
Carp Mircea, utilizator