Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj

Buna ziua!
Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie:
Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe zi) dupa care am o intrerupere pana in 10august 2012 (atunci am fost angajata la o alta firma tot cu 4ore pe zi). Firma vrea sa-mi desfaca contractul de munca. Pot primii indemnizatia de somaj sau nu?
Am fost la concediu medical de la 15noiembrie 2011 pana la 31 decembrie 2011
Am dreptul la indemnizatia de somaj sau nu? In ce conditti pot sa-l primesc indemnizatia?
aniko85, utilizator
Puteti primi indemnizatia de somaj daca :
- aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj

- raportul de munca inceteaza din motive neimputabile dvs .. de exemplu, concediere individuala sau colectiva - art.65 C.mun.- , etc.

Aveti grija ca pentru un c.i.m. cu timp partial de munca de 4 ore/zi , stagiul minimde cotizare la somaj este de 24 luni.
1. Veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- va inceteaza CIM din motive neimputabile dvs.;
- in cele 12 luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. - Cele 12 luni trebuie sa fie cu program normal de 8 ore pe zi.
- Daca aveti program de lucru partial atunci aceasta perioada se calculeaza proportional cu timpul normal de lucru, adica doua luni lucrate cu 4 ore pe zi inseamna o luna stagiu de cotizare la somaj.
- perioadele de concediu medical nu sunt stagiu de cotizare la somaj (decat primele 5 zile suportate la plata de catre angajator).

4. - Presupunand ca sunteti concediata cu 1 februarie 2013, cele 24 de luni anterioare sunt 01.02.2011 - 01.02.2013.
- In aceasta perioada aveti 21 de luni lucrate cu 4 ore pe zi care inseamna 10 luni si jumatate cu 8 ore pe zi.
- Deci nu indepliniti conditia de stagiu de cotizare pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc mult pt informatii