Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare-pentru cei care nu aplica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare-pentru cei care nu aplica

Buna ziua,

Explicati-mi va rog cum ma afecteaza pe mine acest tva: eu nu aplic acest sistem dar in jurnalul de cumparari am facut o rubrica separata pentru furnizorii care au tva la incasare.Ce fac eu mai departe?am citi ptin exemplele celor de la finante dar nu am inteles mare lucru si mai e un pic pana pe 25 februarie.
Multumesc,
Steluta
La facturile emise de agentii economici care aplica TVA la incasare, deduceti doar TVA pentru facturile pe care le platiti, integral sau partial.