Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces penalitati intarziere predare locuinta ANL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces penalitati intarziere predare locuinta ANL

Am cumparat in 2008 cu credit ipotecar un apartament ANL in cartierul Henry Coanda.
Imobilul este construit cat de cat, dar nu exista sperante de utilitati.
"Contractul de construire" este facut cu firma de constructii si exista un "contract de antrepriza generala", care implica ANL-ul ca mandatar.

In contract sunt stipulate penalitatile de 0,15%/zi de intarziere.
Apartamentul trebuia sa fie predat "la cheie" in 2 ani de la data ordinului de incepere a lucrarilor dat de ANL. De atunci au trecut aproape 3 ani. In aceste conditii, as vrea sa stiu ce sanse am sa castig in instanta aceste penalitati.
Mentionez ca predarea "la cheie" nu a fost facuta din cauza lipsei utilitatilor care ar trebui realizate de furnizori (primarie, distrigaz,... nu de catre constructor). Constructorul a intarziat o fractiune din aceasta perioada finalizarea constructiei.

Mai jos, extrag partile legate de penalitatile aferente intarzierii.

Contract de Construire Art. 10. - Antreprenor General (firma de constructii)
Pentru nepredarea locuintei la termenul stabilit prin prezentul contract, din cauze imputabile
Antreprenorului General, acesta va plati beneficiarului penalitati de 0,15% pe zi de intarziere,
din valoarea contractului, pana la predarea efectiva a acesteia, confirm Contractului de antrepriza generala.

Contract de antrepriza generala Art. 64.
(1) Dacă terminarea obiectivului este întârziată din vina Antreprenorului General
peste data convenită prin graficul de realizare, acesta va plăti A.N.L. – pentru beneficiarii
locuinţelor, penalizări în valoare procentuală de 0,15% pe zi de întârziere, din valoarea
contractului, până la îndeplinirea efectivă a obligaţiilor asumate prin contract.
(2) Penalizarea devine operantă în momentul în care partea în culpă a intrat în
întârziere.

De asemenea, as vrea sa stiu la ce suma se pot ridica cheltuielile de judecata pentru un astfel de proces. As prefera sa platesc procent din succes. Cam ce procente se practica in astfel de situatii?

Desemenea, modele ale acestor contracte "impuse" de ANL se gasesc pe site: [ link extern ] .

Multumesc!
pagubitANL, utilizator