Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... situatie mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

situatie mostenire

Buna seara,

Va rog sa ma luminati intr-o situatie aparuta:

Acum cateva luni a murit subit o ruda de-a mea fara sa stiu. Aceasta ruda era sotul verisoarei mele drepte. Verisoara mea murise si ea cu vreo 2 ani inainte Ea nu a mai avut copii, frati sau nepoti si nu se cunoaste vreun document prin care sa fi lasat ceva cuiva.
Pe de alta parte sotul verisoarei, decedat acum cateva luni, nu are, de asemenea, alti copii din alte casatorii, ci doar 2 frati. Acesti frati au la randul lor copii iar unul din copii s-a ocupat de decedat urmand sa caute prin casa documente legate de proprietatile celor doi, deoarece are cheia.
As vrea sa stiu cine ar fi mostenitorii de drept, urmare situatiei prezentate.
De asemenea, as vrea sa stiu ce documente intocmite de defunctii ar putea sa inlature pe unii dintre noi de la mostenire, presupunand ca ar exista asa ceva. deocamdata nimeni nu stie de vreun document realizat nici intre cei doi soti si nici de vreunul dintre ei catre cineva ce putea sa ramana mostenitor dupa ei.
Proprietatile vin din partea verisoarei mele, toate fiind pe numele ei pana sa se casatoreasa si multe dintre ele ramanand si in timpul casatoriei tot pe numele ei.
Pe de alta parte daca ar exista documente de proprietate si ar putea fi facute disparute de catre persoana ce are cheile de la case, se mai pot acestea gasi inregistrate sau arhivate la vreo camera a auditorilor sau in alta parte?
Va multumesc in avans si sper intr-un raspuns concret care sa-mi permita intr-o eventualitate, sa pornesc procedura de mostenire sau macar sa stiu de unde sa pornesc o discutie cu un avocat/notar.
O seara linistita.
nicum, utilizator
Sotul verisoarei dvs. avea dreptul la jumatate din bunurile comune(ca principiu bunurile comune sunt cele dobandite in timpul casatoriei) plus o cota de 3/4 din masa succesorala(in masa succesorala intra cealalta jumatate a bunurilor comune+bunurile proprii ale defunctei) urmand ca restul de 1/4 din masa succesorala sa va revina dvs. in calitate de colateral al defunctei doar in cazul in care nu mai exista alti mostenitori dintr-o clasa preferentiala,de exemplu ascendenti(parinti,bunici) despre care nu ati mentionat nimic,ati spus doar ca nu are frati si nici copii.

Nu este problema dvs. cum si intre cine se imparte averea sotului verisoarei dvs.,nu aveti absolut nicio calitate in aceasta chestiune,va intereseaza doar acea cota de 1/4,cota ce nu are vreun amestec cu mostenirea sotului;niciun document intocmit de sotul verisoarei nu va poate afecta dreptul dvs. de mostenire.Daca verisoara dvs. a desemnat anumiti legatari prin intermediul unui testament atunci dvs. veti pierde in favoarea legatarilor deoarece nu sunteti mostenitor rezervatar.

Proprietatile imobiliare sunt inscrise de regula in registre speciale de publicitate(carte funciara,registre electronice) deci nu poate exista incertitudine in privinta cunoasterii proprietarului.
Claudiu90 a scris:

Sotul verisoarei dvs. avea dreptul la jumatate din bunurile comune(ca principiu bunurile comune sunt cele dobandite in timpul casatoriei) plus o cota de 3/4 din masa succesorala(in masa succesorala intra cealalta jumatate a bunurilor comune+bunurile proprii ale defunctei) urmand ca restul de 1/4 din masa succesorala sa va revina dvs. in calitate de colateral al defunctei doar in cazul in care nu mai exista alti mostenitori dintr-o clasa preferentiala,de exemplu ascendenti(parinti,bunici) despre care nu ati mentionat nimic,ati spus doar ca nu are frati si nici copii.

Nu este problema dvs. cum si intre cine se imparte averea sotului verisoarei dvs.,nu aveti absolut nicio calitate in aceasta chestiune,va intereseaza doar acea cota de 1/4,cota ce nu are vreun amestec cu mostenirea sotului;niciun document intocmit de sotul verisoarei nu va poate afecta dreptul dvs. de mostenire.Daca verisoara dvs. a desemnat anumiti legatari prin intermediul unui testament atunci dvs. veti pierde in favoarea legatarilor deoarece nu sunteti mostenitor rezervatar.

Proprietatile imobiliare sunt inscrise de regula in registre speciale de publicitate(carte funciara,registre electronice) deci nu poate exista incertitudine in privinta cunoasterii proprietarului.

Mostenitori din clasa preferentiala nu exita, acestia fiind decedati. Verisoara mea a dobandit imobilele de la tatal ei care a decedat mai demult, la fel si mama ei. Ascendenti nu mai exista.
Verisoara mea nu a avut niciun testament in momentul trecerii. Au fost amandoi persoane mai retrase si fara prea multa preocupare asupra acestor chestiuni.
Ma voi interesa sa vad daca exista ceva documente legate de dreptul de proprietate. Teoretic se cunoaste doar situatia prezentata, nimeni nestiind de vreun document de transfer a proprietatii la vreun anumit moment, in vreun anumit fel, din motivul prezentat mai sus.
Multumesc mult pentru raspunsul clar!
Daca mai sunt si alte aspecte ce pot clarifica situatia si eu nu le-am prezentat, puteti intreba. Nu ma pricep foarte mult sa abordez aspecte de acest fel.
O seara linistita!
Revin cu un update la sus mentionata situatie. Am discutat cu un notar si dintr-un registru electronic mi-a spus ca exista 2 acte incheiate pe numele sotului verisoarei mele, inainte sa moara el acum cateva luni. Am mers la respectivul notar si acesta mi-a aratat ca sotul verisoarei mele, dupa moartea ei, a facut doua declaratii pe proprie raspundere la notar si starea civila precum ca e unic mostenitor, nemaiexistand copii, frati, surori, parinti. De asemenea, pe baza declaratiilor a realizat actul de mostenire prin care toate imobilele ce erau pe numele sotiei decedate, ramaneau lui. Acum, acest notar sustine ca in aceasta situatie, dupa moartea lui, nu as mai avea niciun fel de drept asupra vreunui bun, ci doar rudele de sange ale decedatului, in speta nepoti dinpartea fratelui. E putin ciudat, dreptul asta, deoarece bunurile respective provin din familia noastra neavand nicio legatura cu familia sotului si ar fi nedrept ca unii sa se pricopseasca, pe baza unei legaturi ce iarasi nu are lagatura cu ei, de niste imobile ce nu au fost cumparate/construite de ei. Deci, ceea ce ati spus mai sus, cum ca niciun act intocmit de sotul verisoarei ulterior mortii ei, nu poate influenta calitatea mea de mostenitor, se poate aplica aici?
Daca mai am drept, cum se poate aborda aceasta situatie in acest moment si pe ce cale?
Multumesc !
nicum, utilizator
Buna seara,
Imi poate da cineva un raspuns la ceea ce am intrebat mai sus, in ultima mea interventie?
Multumesc.
nicum, utilizator
Daca nu s a intocmit un testament autentic prin care verisoara dvs Il numea legatar universal pe Sotul ei, atunci dvs aveti si dvs drept de mostenire. Puteti cere anularea in instanta a certificatului de mostenitor.