Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masa succesorala

am o verisoara a carei unica mostenitoare sint eu,nu am copii,doar un nepot ,din frate.daca eu as deceda inaintea verisoarei,pot lasa un testament ceva ca mostenirea mea sa-i revina nepotului sau altei persoane?ar putea beneficia de mostenire in locul meu?sau l-as putea infia pe nepot am 75 ani iar el 40
dantronik, utilizator
Adică, aţi vrea să-i lăsaţi moştenire nepotului ceea ce aţi moşteni, eventual, de la verişoara dumneavoastră dacă aţi mai fi în viaţă la decesul ei?

Păi, dacă veţi fi în viaţă la decesul verişoarei, puteţi.

Dacă doamna în negru vă va lua înaintea verişoarei, nu puteţi, chiar şi numai pentru simplul motiv că, decedînd înaintea ei, nu aveţi cum să-i moşteniţi bunurile şi, ca atare, nu aveţi cum să le lăsaţi moştenire pe mai departe. Iar nepotul de frate nu poate veni la succesiunea verişoarei dumneavoastră prin reprezentare.

Viaţa e complicată. ªi nedreaptă. Dreptul civil e şi mai complicat. şi nedrept, dacă putem spune că există drept nedrept.
Dvs puteti lasa testament oricui doriti cu respectarea rezervei succesorale, daca la decesul dvs. vor exista mostenitori rezervatari in viata. In orice caz nu puteti dispune in timpul vietii dvs. pentru cauza de moarte asupra bunurilor pe care nu le detineti in proprietate deoarece nu se poate dispune asupra unei succesiuni nedeschise.
Poate dispune asupra bunurilor care se vor gasi în patrimoniul său la data decesului. Dacă printre acele bunuri se vor afla sau nu cele moştenite de la verişoara sa, asta nu are nicio legatura cu pactul asupra unei succesiuni viitoare.
dar as putea sa l infiez pe nepotul meu?