Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Terorizare psihica la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Terorizare psihica la locul de munca

Eu sunt terorizata de catre seful meu...a pus camera pe mine si:
- cum ma ridic de pe scaun intra pe usa ca un fulger si se ia de mine
- cum vreau sa ajut un coleg se ia de mine
- daca zambesc...de ce zambesc
- daca vede ca ma inteleg bine cu o colega ma muta de pe tura cu acea persoana....etc.
Zilele astea am fost chemata in biroul departamentului de HR de cartre sefa de personal si seful meu si mi-a interzis sa mai am orice fel de relatie intima cu un anumit coleg!
Avand in vedere ca nu fac absolut nimic in timpul programului de munca, are dreptul sa se bage in viata mea proprie si personala si sa-mi interzica asa ceva?
De cand decide angajatorul cu cine poti avea sau nu o relatie intima?...chiar daca este coleg!
Nu scrie nicaieri in regulamentul intern ca nu poti avea relatii cu colegii cu care lucrezi.
Trebuie sa suport asemenea umilinte din partea angajatorului ca si cum as fi o ....?

kamiutz, utilizator
Nu ştiu ce slujbă aveţi, dar parcă sunteţi la reeducare acolo . Încercaţi să aflaţi dacă toţi angajaţii au acelaşi regim , sau dvs. în mod special.Încercaţi să aflaţi , chiar de la angajator de ce are această atitudine , să vă indice prevederile din regilamentul intern ( dacă există), unde scrie că trebuie să vă comportaţi aşa cum vă pretinde.
Eu am un rol FOARTE important in internul firmei si stiu TOT ce se intampla!
Singurul motiv pentru care pun toate aceste intrebari este ca sa-mi apar si oamenii pe care-i am in subordine pentru ca mi-e pur si simplu mila de ei si-i apar cu toata puterea mea dar mi-am dat seama ca port o lupta de una singura!
Avem majoritatea acelasi regim dar sunt unii care sunt tratati diferit doar pentru ca seful are ceva cu ei.....chiar daca acei angajati isi fac treaba foarte bine, trebuie sa le gaseasca ceva ca sa se ia de ei!!
In regulamentul intern este un capitol care vorbeste despre hartuire sexuala ....nu este absolut deloc vorba despre asa ceva.....
pur si simplu suportam.....nu mai stim ce sa mai facem ca sa scapam de acest sef!!