Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Caz de phishing? Mi se cer in copie fața/verso ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Caz de phishing? Mi se cer in copie fața/verso cardul bancar si C.I.

Buna ziua
am aplicat la un job online si mi s-au cerut urmatoarele:
. In continuare cei intersesati de studiu sunt bineventi sa completeze o
cerere de participare scrisa de mana, intr-o forma simpla de genul (
Subsemnatul .... doresc sa particip la studiul de piata pe o
perioada de 12 luni , declar pe proprie raspundere ca veniturile obtinute
le voi declara in declaratia anuala de venit global la sfarsitul fiecarui
an. semnata si datata.

documente :

- Act de identitate fata verso
- Copie act studii medii fata verso
- Card bancar fata verso

La ce riscuri ma expun in eventualitatea unei tepe?
Va multumesc
in primul rand va intreb in pe ce lume traiti.

al doilea lucru pot sa va spun sigur... e fishing mare, daca site-ul e de job-uri e din romania, ar fi bine sa faceti o plangere la politie, sau va rog sa imi trimite-ti si mie linkul unde pot gasit acet lucru,... dc e din strainatate.... lasati-o balta...

card bancar fata versi.... are nevoie de a putea plati cu cardul pe net, pe spatele cardului dvs sunt 4 cifre, acele 4 cifre va permit sa facei cumparaturi on-line, iar cifrele de pe fata cardului face validarea cardului cu banca unde a fost emis cardul,

buletinul dvs are nevoie in pentru a avea mai multa credibilitate...

multumesc
stamatestefan, utilizator
multumesc
Este vorba de 3 cifre mai exact , si se numeste CVV . Desigur este teapa / phising ! Nu dati curs acestor cerinte!
Poza C.I. nu se cere pentru credibilitate ci pentru validarea unei plati online. Cel mai probabil va cumpara jetoane/credit poker-cazino chips . Majoritatea platformelor de gambling cer imagine scanata fata/verso card si buletin pentru a putea scoate banii depusi cu cardul ( in cazul nostru furat ) intr-o moneda virtuala anonima (liberty reserve, webmoney etc).
Daca mai contacteaza si support-ul si face dovada identitatii cu acele imagini, in 2-3 ore are banii in mana cash si spalati.