Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Este obligatorie medierea si in acest caz?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Este obligatorie medierea si in acest caz?

Am inteles ca de la 1 februarie inainte de a inainta o plingere judecatoriei trebyuie consultat nu stiu ce mediator ? Si in cazul nei ordonante presedintiale pt reintergare in spatiu trb mediere ??
Medierea nu este o procedura obligatorie, in niciun domeniu de drept.
In schimb informarea asupra avantajelor medierii este obligatorie, in cateva materii, strict stipulate in lege.
Pentru a putea avea o imagine de ansamblu, va rog cititi informatiile de pe urmatorul link:
www.avocatnet.ro/content/art...
Medierea "vrea" rezolvarea onesta a cauzelor litigioase,multe litigii datorandu-se lipsei aceste-i calitati...