avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Este obligatorie medierea si in acest caz?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Este obligatorie medierea si in acest caz?

Am inteles ca de la 1 februarie inainte de a inainta o plingere judecatoriei trebyuie consultat nu stiu ce mediator ? Si in cazul nei ordonante presedintiale pt reintergare in spatiu trb mediere ??
Cel mai recent răspuns: ContSters70318 , utilizator 20:29, 5 Februarie 2013
Medierea nu este o procedura obligatorie, in niciun domeniu de drept.
In schimb informarea asupra avantajelor medierii este obligatorie, in cateva materii, strict stipulate in lege.
Pentru a putea avea o imagine de ansamblu, va rog cititi informatiile de pe urmatorul link:
www.avocatnet.ro/content/art...
Medierea "vrea" rezolvarea onesta a cauzelor litigioase,multe litigii datorandu-se lipsei aceste-i calitati...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adio informare obligatorie privind avantajele medierii romascanu romascanu http://www.ccr.ro/comunicate/COMUNICAT-DE-PRES-339 07.05.2014 Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit.d) din Constituţia ... (vezi toată discuția)
Mediere in litigiile civile intre profesionisti antisocial charm antisocial charm Buna ziua! Studiind Legea 192/2006 cu modificari privind medierea am remarcat ca-n litigiile comerciale partea se poate( deci poate nu e obligatoriu) adresa ... (vezi toată discuția)
Câteva aspecte referitoare la procedura informãrii despre avantajele medierii ºi despre procedura medierii. Ana Cristina Margu Birou de mediator Ana Cristina Margu Birou de mediator Medierea este o procedură alternativă instanţei de judecată , prin care pot fi soluţionate pe cale amiabilă conflictele dintre persoanele fizice ... (vezi toată discuția)