Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... informare salarii compensatorii la iesirea la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

informare salarii compensatorii la iesirea la pensie

cine ma ajuta . in 2013 se mai dau 2 salarii compensatorii la iesirea la pensie. multumesc:(
Daca in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al anagajtorului nu este prevazuta acordarea de salarii compensatorii, atunci angajatorul nu are nicio astfel de obligatie fata de salariatul ce urmeaza a iesi la pensie.

Pana in prezent, in sectorul bugetar, nici in anul 2013 nu se acorda salarii compensatorii la iesirea la pensie.

OUG 84/13.12.2012
Art. 2. - Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.

OUG nr.80/2010, art.II
Art.9 : În anul 2012 nu se acordă ajutoarele sau, după caz, indemnizaţiile la ieşirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea în rezervă.