Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot intabula terenul si 5/8 din casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot intabula terenul si 5/8 din casa?

Am cumparat 1000 m2 si o casa veche,la notar sa constatat ca de fapt vanzatorul este propietar doar pe 5/8 din casa.3/8 revenind altor trei frati.Cu terenul este in regula.Pot intabula in aceasta forma?
Daca ati cumparat, presupun ca imobilul este deja intabulat si intabularea este facuta asa cum ati precizat ca ati cumparat. Sigur ca puteti intabula in aceasta forma. Presupunand prin absurd ca imobilele nu sunt intabulate, puteti intabula dumneavoastra, si in numele coproprietarilor, acesta fiind un act de administrare ce profita si acestora.
buna ziua!
trebuie facuta distinctie daca este vorba de prima intabulare a acestui imobil sau daca este vorba de o intabulare ulterioara intocmirii unui act translativ de proprietate.
-daca este vorba de prima intabulare nu se poate intabula o cota parte dintr-un imobil, intotdeaua prima intabulare se face pe cota de 1/1.
-daca este vorba de intabulare subsecventa fara niciun fel de probleme.
O zi buna!
Din pacate eu l-am cumparat acum noua ani si nu era intabulat deci ar fi prima intabulare,sper ca nu voi intampina greutati cel putin cu terenul.
Va multumesc.