Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Directorul poate administra societatea?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Directorul poate administra societatea?

Directorul angajat al unui SRL poate administra societatea?
Daca da in baza caror acte normative?
Ati pus carul inaintea boilor.
Cred ca intrebarea trebuia invers pusa, adica daca administratorul unei societati (care este numit prin actul constitutiv al societatii, deci de la infiintarea sociatatii) poate avea ulterior si alta functie in firma (ex. director).
De retinut ca primul apare in schema administratorul si apoi alte functii, daca organigrama permite acest lucru.
Problema are mai multe aspecte.
In primul rand, acel administrator (unic) se poate angaja pe functia respectiva de administrator la acea societate cu CIM inregistrat la ITM in baza art. 196 indice 1 din Legea 31/1990.
Ulterior, in baza art. 35 alin (1) Codul muncii, poate sa mai detina si alte funcii remunerate, prin cumul de functii.
Altfel, poate ramane simplu administrator numit, dar cu CIM pe oricare alta functie, fara cumul de functii.
Intrebarea este pusa corect si era daca asociatul unic si administratorul unei societati care nu se ocupa de administrarea in fapt a firmei ,poate fi substituit in atributiile de administrare de directorul societatii care este angajat?