Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori investitii fara moarte la bursa
Discuție deschisă în Bursa de valori

investitii fara moarte la bursa

RRC,TGN,DAFR,SNP,TEL, etc utilitati......acestea nu au moarte....,scaderi temporare poate. In plus cred ca suntem foarte jos cu preturile ceea ce inseamna ca este bine de investit...cu precautie totusi
Buna,
De acord cu tine, dar as face referire in special la actiunile TGN, TEL, SNP
Unul din indicatorii importanti care trebuie urmariti in cazul analizei emitentilor listati la BVB este indicatorul PER (Price-Earning Ratio); calculat ca raport intre pretul unei actiuni si profitul pe actiune inregistrat de emitent. Altfel spus, Indicatorul PER exprima numarul de ani in care investitia intr-o actiune poate fi recuperata din profiturile societatii emitente;
De regula, cu cat acest indicator este mai mic , cu atat durata de recuperare a investitiei este mai redusa si actiunea mai subevaluata.
Conform datelor disponibile pe websitul oficial al Bursei de valori Bucuresti, la data de 06.04.2009, companiile la care se face referire au urmatorii indicatori:

SNP, PER = 3.69
TGN, PER = 6.20
TEL, PER = 4.96

Florin Pop
Primainvest Consulting
www.primainvest.ro
Este recomandat ca o persoana care investeste pentru prima data la bursa sa consulte un specialist care sa il ajute in constituirea unui portofoliu echilibrat.
Pentru inceput e bine de ales actiunile considerate cele mai sigure, asa numitele blue-chips (utilitati, banci, farmaceutice).
Cred ca la acest moment un plus il confera actiunile de pe segmentul utilitati-energetic
Orice actiune este buna la un anumit moment dat . Problema e care e momentul ?:D
ciocolata amaruie a scris:

RRC,TGN,DAFR,SNP,TEL, etc utilitati......acestea nu au moarte....,scaderi temporare poate. In plus cred ca suntem foarte jos cu preturile ceea ce inseamna ca este bine de investit...cu precautie totusi

Dupa 9 luni de zile de la postare iata care sunt rezultatele actiunilor "fara moarte"
de la inceputul anului
RRC 205.66% TGN +31.40 DAFR +148% SNP +36.70 TEL+9.73
elga50, moderator