Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori investitii fara moarte la bursa
Discuție deschisă în Bursa de valori

investitii fara moarte la bursa

RRC,TGN,DAFR,SNP,TEL, etc utilitati......acestea nu au moarte....,scaderi temporare poate. In plus cred ca suntem foarte jos cu preturile ceea ce inseamna ca este bine de investit...cu precautie totusi
Warren Buffet: "Marile ocazii favorabile de a investi se ivesc prin preajma atunci cand companii de prima mana sunt inconjurate de circumstante neobisnuite, care provoaca scaderea actiunilor lor."
Primainvest Consulting Ltd., Consultant credite si finantari
thuram a scris:

Este recomandat ca o persoana care investeste pentru prima data la bursa sa consulte un specialist care sa il ajute in constituirea unui portofoliu echilibrat.
Pentru inceput e bine de ales actiunile considerate cele mai sigure, asa numitele blue-chips (utilitati, banci, farmaceutice).

Zau? Orice broker care pune mana pe un incepator ii vinde din pachetele neperformante ale clientilor sai! Printre acestea , ii mai "scapa" si cateva actiuni bune doar ca sa contrabalanseze balanta comerciala a clientului!:D
Orice incepator trebuie sa inceapa cu sume mici si sa urmareasca foarte atent piata , presa , orice informatii legate de companiile ale caror actiuni le urmareste etc
B-)
Eu nu am intalnit brokeri care sa nu sfatuiasca un incepator:
- sa nu se imprumute de bani pentru a investi la bursa;
- daca are bani putini si masurati sa-i investeasca in blue-chipsuri;
- si daca vrea sa speculeze, mai intai sa studieze piata, ceea ce e destul de greu daca nu ai un cont si acces, deci, la o societate de brokeraj.

Pe de alta parte acum, cu un cont deschis la o asemenea societate poti sa-ti administrezi singur portofoliul, fara consilierea vreunui broker, cumperi si vinzi direct pe platforma de tranzactionare.......

E un hobby ....plin de adrenalina!! :).

Sfat de la un fost incepator pentru un incepator: nu te abate de la blue-chipsuri. Ele "duc greul la bursa". Si daca e sa cazi, in blue-chipsuri ai si amortizoare, nu risti sa-ti spargi capul prea tare.
elga50, moderator