Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cauze de nepedepsire si cauze de reducere a pedepselor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cauze de nepedepsire si cauze de reducere a pedepselor

Legea 241/2005 pt combaterea ev fiscale, actualizata in 2010 spune ca:

Art. 10. - (1) In cazul savarsirii unei infractiuni de evaziune fiscala prevazute de prezenta lege, daca in cursul
urmaririi penale sau al judecatii, pana la primul termen de judecata, invinuitul ori inculpatul acopera integral
prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevazute de lege pentru fapta savarsita se reduc la jumatate. Daca
prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 100.000 euro, in echivalentul monedei
nationale, se poate aplica pedeapsa cu amenda. Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este
de pana la 50.000 euro, in echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se
inregistreaza in cazierul judiciar.
(2) Dispozitiile prevazute la alin. (1) nu se aplica daca faptuitorul a mai savarsit o infractiune prevazuta de
prezenta lege intr-un interval de 5 ani de la comiterea faptei pentru care a beneficiat de prevederile alin. (1).

Sa presupunem ca X face evaziune fiscala de 10 000 euro, apoi anul urmator face o evaziune de 15 000 euro, apoi e descoperita prima evaziune (cea de 10 000), se acopera prejudiciul si se da o sanctiune administrativa conform alin 1.
Apoi dupa ce s-a acordat sanctiunea administrativa e descoperita si cea de-a doua evaziune (cea de 15 000). Mai poate beneficia X de prevederile alin 1?
Buna seara .
Daca a doua abatere este descoperita inainte de aplicarea primeia,aplicarea celei de-a doua abateri, nu este influentata de prima .
Cu stima,Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
Dar daca a doua abatere e descoperita dupa aplicarea primeia?

Si alta situatie.
Daca e descoperita mai intai a doua abatere, se aplica pedeapsa conform alin1, apoi se descopera si prima abatere? Inteleg ca in acest caz se poate aplica alin1 si pt prima abatere, pt ca a fost savarsita inainte de comiterea faptei pt care a beneficiat de prevederile alin 1.

Mi-ar fi fost mai clar daca in lege ar fi scris: " intr-un interval de 5 ani de la PEDEPSIREA acestuia pentru fapta pentru care a beneficiat de prevederile alin. (1)"

Si a treia situatie.
Sunt descoperite in acelasi timp toate infractiunile. In acest caz se aduna sumele si rezultatul e comparat cu 50 000 euro, sau trebuie sa fie doar maxim 50 000 euro pe infractiune? De ex. la o infractiune de ev fiscala prejudiciul e de 40 000 euro iar la a doua e de 20 000 euro. E considerat prejudiciul 60 000 euro, sau 40 000, respectiv 20 000 euro, tinand cont ca sunt 2 infractiuni si la niciuna prejudiciul nu a depasit 50 000?
legea art 74ind.1 a fost declarat necostutitional in data de 25 mai 2011....
Si asta inseamna ca nu se mai aplica?
Si dezincriminarea insultei si calomniei au fost declarate neconstitutionale dar insulta si calomnia nu mai sunt tratate ca infractiuni.
S-a scos si din lege respectivul articol?
Pe site-ul acesta mentioneaza in continuare prevederile respectivului articol desi e din octombrie 2012:
[ link extern ]

Daca e prezent in continuare in lege nu inseamna ca se aplica?