Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua, imi puteti spune ,va rog, daca in timpul concediului de crestere al copilului pot incheie un contract de colaborare?
in ce consta acest contract de colaborare?
Pe durata CCC nu puteti realiza venituri supuse impozitului pe venit , intrucat acest lucru poate duce la suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC ... Este vorba numai despre veniturile din salarii, veniturile din activitati independente ( ex: PFA, din contractele de prestarii servicii etc.), veniturile din activitati agricole care sunt supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor L. 571/2003 privind Codul fiscal.

OUG nr.111/2010, art.16 :
(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
..
i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;
......
multumesc