Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... lipsa procedura in dosar ce are ca obiect plangerea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

lipsa procedura in dosar ce are ca obiect plangerea impotriva rez procurorului

este posibila amanarea cauzei ptr lipsa procedura intr-un dosar penal ce are ca obiect -plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p.) in conditiile in care si petentul si intimatul au fost citati? cand se invoca de fapt aceasta lipsa de procedura? nu era suficient ca judecatorul sa analizeze dosarul de la parchet si sa dea o sulutie?
lipsa de procedura paote fi invocata si de intimat sau doar de partea vatamata(petent)?
desirelia75, utilizator
Nu, textul de lege pvede citarea partilor .
desi ambii am fost citati niciunul dintre noi nu a fost prezent la proces.era obligatorie prezenta intimatului?
Nu era obligatorie prezenta nimanui. Dar, ma indoiesc ca erau sosite toate dovezile de citare.
Una este ca toate partile sa primeasca citatia si alta este ca dovezile de citare sa se fi intors la dosar.