avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... lipsa procedura in dosar ce are ca obiect plangerea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

lipsa procedura in dosar ce are ca obiect plangerea impotriva rez procurorului

este posibila amanarea cauzei ptr lipsa procedura intr-un dosar penal ce are ca obiect -plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p.) in conditiile in care si petentul si intimatul au fost citati? cand se invoca de fapt aceasta lipsa de procedura? nu era suficient ca judecatorul sa analizeze dosarul de la parchet si sa dea o sulutie?
lipsa de procedura paote fi invocata si de intimat sau doar de partea vatamata(petent)?
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
desirelia75, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 16:44, 12 Februarie 2013
Nu, textul de lege pvede citarea partilor .
desi ambii am fost citati niciunul dintre noi nu a fost prezent la proces.era obligatorie prezenta intimatului?
Nu era obligatorie prezenta nimanui. Dar, ma indoiesc ca erau sosite toate dovezile de citare.
Una este ca toate partile sa primeasca citatia si alta este ca dovezile de citare sa se fi intors la dosar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot primi amenda pentru neprezentare, cand eu am depus plangerea la judecatorie? ContSters282078 ContSters282078 Buna ziua. Am primit Neinceperea Urmaririi Penale de la Politie + Prim Procuror, pentru o plangere penala pe care am depus-o eu, impotriva cuiva si am depus ... (vezi toată discuția)
Pot cere judecarea in lipsa a intimatului intr-o plangere penala? ContSters282078 ContSters282078 Buna ziua. Dupa ce am primit Neinceperea Urmaririi Penale de la Politie si de la Prim-Procuror la o plangere penala impotriva cuiva, am depus plangere la ... (vezi toată discuția)
Plangeri impotriva unei rezolutii date de parchet - doua citatii? dumitreldd dumitreldd Am facut o reclamatie impotriva unui politist, am primit o rezolutie impotriva careia am depus plangere la parchet. Rezolutia primita in urma plangerii am ... (vezi toată discuția)