Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ACTIVITATE SUSPENDATA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ACTIVITATE SUSPENDATA

buna. acum 3 ani am avut un magazin de prod.naturistemsi am suspendat activitatea.am primit si regimul derogatoriu,neavand datorii la stat.acum,dupa ce trec cei 3 ani,de suspendare,ce fac? mentionez ca m am mutat in alt oras,si nici nu am bani ptr a inchide oficial.se radiaza dupa un timp din oficiu? daca nu,ce se poate intampla?banuiesc ca daca la momentul cand am primit regimul derogatoriu nu am avut datorii,si contabila tot a depus anual bilantul pe 0,nu pot sa am probleme...
bandi2, utilizator
Aveti 2 solutii:
1.O noua suspendare;
2.Lichidare voluntara.
doar atat? pai eu sa ma deplasez pana in timisoara ptr asta?se mai poate suspenda 3 ani?si daca las asa? ma belesc astia?
bandi2 a scris:

doar atat? pai eu sa ma deplasez pana in timisoara ptr asta?se mai poate suspenda 3 ani?si daca las asa? ma belesc astia?
altii pleaca in strainatate si nu radiaza... daca nu am datorii la fisc,asta e important.ce sa mai investesc in ceva mort.... si in plus cine stie ce acte mai trebuiesc.. eu am doar bilanturile pe ultimii 3 ani...restiul cand m am mutat a ars intr un incendiu

bandi2, utilizator
Se mai poate suspenda pe inca o perioada de maximum 3 ani. Daca nu mai depuneti nici-o declaratie firma este trecuta de fisc in registrul firmelor inactive iar inchiderea ei ar insemna depunerea retroactiva a declaratiilor si plata amenzilor pentru nedepunerea lor in timpul legal.
Cam asta e tot si decizia va apartine.
pai daca e inactiv... asta presupune ca eu pot fi mort,in strainatate,etc... pe ce sa mi dea amenda? si cate amenzi? pana cand ce?