Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restante intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restante intretinere

buna seara in anul 2012 mama mea ne platind intretinerea a fost data in judecata de catre asociatia de proprietari a blocului in care dansa locuieste pt neplata intretineri pe anul 2011.Pe 14 aprilie 2012 a avut infatisarea la tribunal dansa achitind decat suma aferenta cotelor de intretinere si a incheiat un proces verbal cu asociatia pt esalonrea penalizarilor acel proces verbal fiind incheiat pe o perioada de 18 luni mentionez ca dansa nu a putut sa achite lunar suma stabilita i acel proces verbal ce ise poate intampla cei din comitet o ameninta ca o sa cheme un executor silit si ca o va executa imediat din casa mentionez ca suma care o are de platit este de 7.347.0 va multumesc
Instanta a luat act de acel proces verbal dintre mama dvs si asociatie prin care s-a stabilit esalonarea platii penalitatilor ?

Daca este asa, atunci va trebui ca mama sa achite cat ai curand ratele lunare pt ca altfel asociatia are dreptul sa ceara executarea silita a mamei, inclusiv prin vanzarea imobilului.

da instanta a luatact de acel proces verbal dar dansa l-ea zis ca va plati suma restanta pana ce se va termina termenul specificat in acel proces verbal dar cei de la asociatie vor o execute imediat ce este de facut multumesc
Asociatia de proprietari detine obligatia sa respecte termenul asumat in procesul verbal si retinut de instanta de judecata
In cazul in care asociatia de proprietari demareaza procedura de executare silita,mama dvs are dreptul sa formuleze contestatie la executare,motivata de existenta procesului verbal care prevede termenul asumat de catre parti pentru achitarea integrala a debitului
Mama dvs sa informeze oficial asociatia de proprietari prin corespondenta postala cu mandat de confirmare ca isi asuma responsabilitatea ca in termneul convenit in procesul verbal sa achite integral debitul acumulat
acel proces verbal a fost incheiat in 19 04 2012 iar mama mea nu a putut plati lunar suma care trebuia sa o dea lunar cei din comitetetul asociatiei au spus ca stiu ei o lege care sa nu tina cont de acel proces verbal incheiat si ca tot o vor executa silit sa nu se puna cu ei
Asociatia are dreptul sa execute ratele deja scadente si neachitate.