Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plati compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plati compensatorii

Buna ziua,
in data de 31 .05.2011 mi s-a desfacut contractul de munca de catre Spitalul orasenesc Bumbesti -jiu. . in contract erea specificat ca la desfacerea colectiva a contractului de munca trebuie sa primim 24 salari drept plati compensatorii. la data concedierii am primit 2 salarii. In acest moment am o hotarare ramasa definitiva si executorie care obliga spitalul sa-mi acorde cele 22 de salari compensatorii. Intrebarea mea este sa merg direct la un executor judecatoresc sau sa merg la spital sa solicit plata acestor salarii....
Va multumesc
Punerea in executare a hot.jud. se poate face:
- de bunavoie de catre fostul dvs angajator .... in acest sens, veti depune o solicitare insotita de copia legalizata a hot.judec.

- prin executare silita , daca fostul angajator refuza punerea in executare a hot.judec. ... in acest caz, puteti sa va adresati unui executor judecatoresc.
Va multumesc
Stiti cumva platile compensatorii (cele 22 de salari care trebuie sa le primesc ) se supun H.G 17/ 2012 sau legii 230/2011
Sunt supuse dispozitiilor OUG nr.17/2012 , daca hotararea a devenit executorie in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2012,