Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea 2/2013 - recurs ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea 2/2013 - recurs ICCJ

Am pe rol la ICCJ un recurs pe conflict de munca cu termen in martie 2013. Conform Capitolul III - Dispozitii tranzitorii si finale din Legea 2/2013Legea 2/2013 ....

Capitolul III - Dispozitii tranzitorii si finale

Art. XXIII

(2) Recursurile aflate pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie - Sectia de contencios administrativ si fiscal la data intrarii in vigoare a prezentei legi si care, potrivit prezentei legi, sunt de competenta curtilor de apel se trimit la curtile de apel.
.....
(4) In cazurile prevazute la alin. (1)-(3), dosarele se trimit, pe cale administrativa, la instantele devenite competente sa le judece.

Acum, am urmatoarea dilema. Ce inseamna "cale administrativa" ? Cand se hotarasc cei de la registratura probabil. ...asta poate insemna 1 saptamana ...o luna.... 6 luni ...
Pot face o cerere sa fie trimis cu prioritate la CA Bucuresti avand in vedere faptul ca dupa ce ca am stat o groaza de timp sa se judece cand s-a apropiat termenul sunt nevoit sa o iau de la capat ?

Ce ma sfatuiti sa fac ?
Precizez ca primisem citatie, depusesem intampinare ...etc
adrianef, utilizator
Buna ziua,
Puteti face o cerere de trimitere cu urgenta a dosarului la Curtea de Apel Bucuresti.
In mod normal ar trebui sa se trimita dosarul de la ICCJ cu urgenta.
Verificati periodic zilele acestea dosarul la ICCJ si daca nu se iau masuri de catre cei de la Registratura si Arhiva depuneti cerere.
adrianef a scris:
Acum, am urmatoarea dilema. Ce inseamna "cale administrativa" ? Cand se hotarasc cei de la registratura probabil. ...

În niciun caz "când se hotărăsc cei de la registratură". Decizia de trimiterea a dosarului instanţei competente nu poate fi luată decât de judecător, nu de personalul auxiliar de justiţie.

Înalta Curte de Casţie şi Justiţie preschimbă din oficiu termenele în dosarele pe care nu mai este competentă să le soluţioneze şi le înaintează instanţelor devenite competente:
[ link extern ]

Nu ştiu în ce măsură va reuşi ÎCCJ să trimită instanţelor competente dosarele cu prime termene în anii 2014 şi 2015 astfel încât să ajungă şi la dosarele cu termene apropiate, aşa cum este dosarul dvs. În cazul litigiilor care au avut termene zilelele acestea, ÎCCJ a decis chiar la termen scoaterea dosarelor de pe rol şi trimiterea lor instanţelor competente şi la fel procedează şi Curţile de Apel. Urmăriţi site-ul ÎCCJ ca să vedeţi ce se întâmplă cu dosarul dvs.
Gabriela Pintea, Consilier juridic