Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor somaj

Am fost incadrat cu contract individual de munca pe perioada determinata de 3 ani cu timp partial de munca de 2 ore pe zi.
Acum contractul a incetat de drept. Pot sa primesc ajutor de somaj ?
rolex, utilizator
rolex

1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã în a cãror razã teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de muncã ori au realizat venituri în acea localitate.
(1.2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncã cu timp parţial, stagiul de cotizare prevãzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncã cu timp parţial.

2. Daca in ultimele 24 de luni ati avut numai CIM cu 2 ore pe zi atunci cele 24 de luni se transforma in 6 luni eligibile, insuficiente pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
@ rolex

Nu beneficiati de ajutor de somaj intrucat nu indepliniti conditia stagiului minim de cotizare ...aveti doar 6 luni de zile de stagiu de cotizare in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj ... legea impune un stagiu minim de cotizare de 12 luni.
Cornel Vasile, Consilier juridic