avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PLATA CONCEDIU PRE SI POSTNATAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PLATA CONCEDIU PRE SI POSTNATAL

Daca am salar baza 700 ron cat o sa primesc in concediul pre si postnatal dupa ce se retine cas...etc din el?multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:23, 22 Februarie 2013
Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute (din statele de plata) pe cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediul de maternitate;
- rezultatul se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc);
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnzatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm);
- Izcm se inmulteste in fiecare luna cu numarul de zile lucratoare din luna si se obtine indemnizatia bruta lunara pentru concediul de maternitate (de aiici se vede ca indemnizqatia lunara este in functie de numarul de zile lucratoare);
- din indemnizatia bruta lunara se fac retinerile legale si se obtine indemnizatia neta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pre si post-natal alexa1305 alexa1305 Buna ziua.As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu pre si post-natal, de asemenea si indemnizatia de maternitate de 2 ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediul de maternitate? anelesenad anelesenad Buna ziua, Ma intereseaza cum se calculeaza salariul pe perioada concediului pre si postnatal. (vezi toată discuția)
Concediul de maternitate se calculeaza din salariul brut? missy999 missy999 Va rog frumos sa imi spuneti daca concediul de maternitate se calculeaza din salariul brut si ce suma imi revine daca am salariul brut de 1253 roni? Am nascut ... (vezi toată discuția)