Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PLATA CONCEDIU PRE SI POSTNATAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PLATA CONCEDIU PRE SI POSTNATAL

Daca am salar baza 700 ron cat o sa primesc in concediul pre si postnatal dupa ce se retine cas...etc din el?multumesc.
Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute (din statele de plata) pe cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediul de maternitate;
- rezultatul se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc);
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnzatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm);
- Izcm se inmulteste in fiecare luna cu numarul de zile lucratoare din luna si se obtine indemnizatia bruta lunara pentru concediul de maternitate (de aiici se vede ca indemnizqatia lunara este in functie de numarul de zile lucratoare);
- din indemnizatia bruta lunara se fac retinerile legale si se obtine indemnizatia neta.