Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ESTE NECESAR CA PRESEDINTELE ASOCIATIEI DE PROPRIETARI ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ESTE NECESAR CA PRESEDINTELE ASOCIATIEI DE PROPRIETARI SA LOCUIASCA IN BLOCUL ASOCIATIEI?

Presedintele asociatiei de proprietari nu mai locuieste in bloc de mai bine de 4 ani.

Este legal sa mai detina aceasta functie?

Precizez ca nu se implica in activitate, nu poate fi contactat, si-a schimbat numarul de telefon, iar numarul nou de telefon este la secret.

Orice problema se rezolva doar cu administratora asociatiei

Intrebare

Faptul ca presedintele asociatiei de proprietari a parasit asociatia, mutandu-se in alt cartier, poate fi motiv ptr schimbarea din functie?

Art 18 al 1 din HG nr 1588/2007 Presedintele asociatiei de proprietari este fie candidatul care a obtinut cel mai mare numar de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv,fie oricare alt membru al comitetului executiv ,ales prin vointa sa si a majoritatii proprietarilor in cadrul adunarii generale

Presedintele asocitiei de proprietari este obligatoriu sa fie proprietar in imobilul ai caror proprietari ii acorda mandatul sa le reprezinte si sa le apere interesele fata de terti
Trebuia schimbat de cum si-a vandut apartamentul.
Presedintele trebuie sa fie proprietar in bloc.
Presedintele si-a pastrat apartamentul in proprietate, inchiriind insa apartamentul unor nepoti.

Si-a mutat insa domiciliul intr-o vila in alt cartier.

De atunci e de negasit. A ramas presedinte doar cu numele .Nu poate fi contactat de nici un alt proprietar.Orice problema o rezolva administratora

Intrebare

Poate fi presedinte o persoana care detine o proprietate intr-un bloc dar nu locuieste efectiv in acel bloc?

In conditiile in care in actele de identitate persoana figureaza cu alta adresa,este temeinic si legal ca asociatia de proprietari prin reprezentantii legali, sa dispuna persoana care sa preia provizoriu responsabilitatile presedintelui de asociatie de proprietari
De regula in primul trimestru al anului se convoaca adunarea generala a proprietarilor ocazie cu care se poate pune pe ordinea de zi discutarea situatiei presedintelui,necesitatea mandatarii unui proprietar din imobil in aceasta functie
Manualul asociatiei de proprietari FAPR stipuleaza ca presedintele asociatiei trebuie sa locuiasca efectiv in blocul in care proprietarii i-au dat mandat de presedinte, tocmai ptr a avea contact permanent cu membrii asociatiei si a se putea implica efectiv in rezolvarea tuturor problemelor